Competition High Performance Development About Rowing Australia News and media Shopping Classifieds
State associations Site map Contact us Rowing Australia home page
 
  Rules  
  Competition calendar  
  Independent events  
  National >
  International  
    Olympic Games  
    Paralympic Games  
    Youth Olympic Games  
    World Championships  
    World Cups  
    Australian medallists  
  Event photo galleries >
  General image galleries >
 

2010 World Cup III —
Lucerne, Switzerland

Rowing Australia media releases


Sunday 11 July

Golden day for Australian rowers

Australia’s women lightweight double scull crew of Hannah Every-Hall (QLD) and Alice McNamara (VIC) has surged to gold in World Rowing Cup 3 in Lucerne, Switzerland.

They highlighted the day for the Australian team, which also included silver medals for the women’s double scull crew of Sally Kehoe (QLD) and Kim Crow (VIC) and the men’s eight.

Every-Hall and McNamara raced from Lane 1 in their final and produced a stunning third 500m to sweep to the lead.

They held off the fast finishing British crew to win by three quarters of a boat length in a time of 7:07.85.

Every-Hall, who returned to the Australian team in 2010 after an eight year hiatus, said to win the gold was an unbelievable feeling.

“To describe the feeling of winning the gold medal here today is beyond words,” Every-Hall said. “Just on 12 months ago I was competing at the Australian Masters Regatta and now to be back here and to win an international gold medal is amazing.”

Kehoe and Crow pushed Great Britain all the way in the final of the women’s double scull before succumbing to the favourites by one boat length.

Kehoe and Crow looked to threaten the British in the second half of the race but could not reel them in, clocking a time of 6:52.60.

After the race Kehoe says they executed their race plan well.

“We knew that the British had a very fast start and we just wanted to hold with them over the first half of the race,” Kehoe said. “We pushed with 800m to go but Kath Grainger had too much experience and the British were able to respond to our challenge.

“The silver medal is a really good achievement for our squad and gives us something to build upon for New Zealand.”

Australia announced their return in the men’s blue riband event, the men’s eight. Coxed by Toby Lister (NSW), the crew of Joshua Dunkley Smith (VIC), Nicholas Purnell (NSW), Sam Loch (NSW), Will Lockwood (VIC), Brodie Buckland (NSW), Fergus Pragnell (NSW), Tom Swann (VIC) and Tom Larkins (VIC) stormed home to take the silver medal behind Germany.

Australia was fifth with 500m remaining but was moving the boat through the field with great pace and finished only one second down on Germany, recording a time of 5:31.31. Great Britain won the bronze medal.

In other A Finals, the men’s four of Francis Hegerty (NSW), Cameron McKenzie-McHarg (VIC), James Marburg (VIC) and Matt Ryan (NSW) finished in fifth place and Sarah Cook (ACT) and Sarah Tait (VIC) claimed fourth in the women’s pair, one place ahead of team mates Pauline Frasca (VIC) and Phoebe Stanley (VIC).

Daniel Noonan (NSW), David Crawshay (VIC), Karsten Forsterling (VIC) and Chris Morgan (SA) were fifth in the A Final of the men’s quad scull.

The men’s lightweight four crew of Todd Skipworth (WA), Anthony Edwards (TAS), Sam Beltz (TAS) and Blair Tunevitsch (TAS) won the B Final, with Perry Ward (WA), Ross Brown (WA), Michael McBryde (QLD) and Angus Tyers (VIC) finishing in sixth place in the same race.

The Australian team will now return to Australia ahead of the final selection trials for the 2010 World Rowing Championships at the Sydney International Regatta Centre from August 23–26.

For more information please call
David Polglase on 0401 453 041

back to top


Sunday 11 July

Legendary Tomkins receives highest international honour

Australia’s most decorated rower, James Tomkins, was today awarded the highest individual honour in international rowing, the Thomas Keller Medal.

The Thomas Keller Medal is presented to an individual for an outstanding career in rowing and Tomkins is the 24th recipient of the prestigious award.

A member of Australia’s most profiled rowing crew, the Oarsome Foursome, Tomkins won a prolific three gold medals and one bronze medal at the six Olympic Games he attended between the 1988 Seoul and 2008 Beijing Olympic Games.

He was rewarded by the Australian Olympic Committer at the 2008 Beijing Olympic Games with the honour of carrying the Australian flag at the Opening Ceremony.

Tomkins made his World Championships debut in 1985 in the men’s eight and competed in a total of 11 World Championships across his glittering career, winning seven gold medals.

In his international career, which spanned over 20 years, Tomkins won World Championships in every sweep boat category – men’s coxless pair, men’s coxed pair, men’s coxless four, men’s coxed four, men’s eight.

Tomkins was also part of the 1986 Commonwealth Games Australian men’s eight that won gold in Scotland, the last time rowing was contested at the Commonwealth Games.

The Victorian said to receive such recognition for his career was a humbling experience.

“To be recognised by the international body of rowing in such a way is a significant honour for me,” Tomkins said. “I have been very fortunate to have had such a wonderful career and life and to win the Thomas Keller medal means a lot.

“To follow in the footsteps of Mike McKay and Peter Antonie is very special and I would like to thank everyone who has helped me throughout my rowing career.”

FISA will make the official presentation to Tomkins at the 2010 World Rowing Championships in New Zealand (October 31–November 7).

Tomkins is the third Australian to have won the Thomas Keller Medal, with Peter Antonie (2003) and Mike McKay (2007) having been honoured in the past.

For more information please call
David Polglase on 0401 453 041

James Tomkins’ International Career

1985 World Rowing Championships
9th Men’s Eight

1986 Commonwealth Games
Gold Men’s Eight

1986 World Rowing Championships
Gold Men’s Eight

1987 World Rowing Championships
4th Men’s Eight

1988 Seoul Olympic Games
5th Men’s Eight

1990 World Rowing Championships
Gold Men’s Coxless Four

1991 World Rowing Championships
Gold Men’s Coxless Four

1992 Barcelona Olympic Games
Gold Men’s Coxless Four

1995 World Rowing Championships
5th Men’s Coxless Four

1996 Atlanta Olympic Games
Gold Men’s Coxless Four

1998 World Rowing Championships
Gold Men’s Coxed Pair

1998 World Rowing Championships
Gold Men’s Coxed Four

1999 World Rowing Championships
Gold Men’s Coxless Pair

2000 Sydney Olympic Games
Bronze Men’s Coxless Pair

2002 World Rowing Championships
4th Men’s Coxless Pair

2003 World Rowing Championships
Gold Men’s Coxless Pair

2004 Athens Olympic Games
Gold Men’s Coxless Pair

2007 World Rowing Championships
7th Men’s Eight

2008 Beijing Olympic Games
6th Men’s Eight

back to top


Sunday 11 July

Super Saturday for Australian Rowing Team

The Australian rowing team enjoyed a successful semi-final day at World Cup 3, with seven crews progressing to the A Final on in Lucerne on Sunday.

The two Australian women’s pairs set the tone for the Australian team on semi-final day as Pauline Frasca (VIC) and Phoebe Stanley (VIC) led home Sarah Cook (ACT) and Sarah Tait (VIC) in the repechage to both make the A Final on Sunday.

Frasca and Stanley won in a time of 7:14.72, winning by a third of a length from Cook and Tait (7:16.01).

Kim Crow (VIC) and Sally Kehoe (QLD) then asserted their dominance in the semi-final of the women’s double scull to win their semi-final by four seconds.

Crow and Kehoe were second through 500m but then upped their rate to comfortably win in a time of 6:54.17, earning a middle lane for the final on Sunday.

Australia’s Olympic and World Championship silver medallists men’s four of Francis Hegerty (NSW), Cameron McKenzie McHarg (VIC), James Marburg (VIC) and Matt Ryan (NSW) won their semi-final to continue the success for Australia.

Hegerty lifted the stroke rate in the second half of the race to power the Australian four past the field to win in a time of 5:56.30.

Alice McNamara (VIC) and Hannah Every-Hall (QLD) was the fifth Australian crew to qualify for an A Final as they finished third in their semi-final of the women’s lightweight double scull.

McNamara and Every-Hall were fourth through the majority of the race before the surged past Canada to record a time of 7:02.27.

The men’s eight capped off the fantastic day for Australia with a great win in their repechage, to charge through to the A Final.

In their first international regatta of the year, cox Toby Lister (NSW) guided the crew past Poland in the last quarter of the race to win in 5:34.99.

The men’s quad scull of Daniel Noonan (NSW), David Crawshay (VIC), Karsten Forsterling (VIC) and Chris Morgan raced on early in the program on Sunday morning and finished second (5:47.67) in their heat to also make the A Final.

Perry Ward (WA), Ross Brown (WA), Michael McBryde (QLD) and Angus Tyers (VIC) finished fifth in their semi-final of the men’s lightweight four and will row the B Final on Sunday.

In an exhibition race, Dominic Grimm (NSW) and Bryn Coudraye (SA) won the two boat final of the men’s coxed pair to conclude their World Cup tour.

Earlier in the evening Jared Bidwell (QLD) and Danjels Reedman (NSW) recorded a second place in the men’s double scull C Final.

Nick Hudson (NSW) finished fifth in the D Final of the men’s single scull, Ingrid Fenger (TAS) claimed fifth in the C Final of the women’s lightweight single scull and Bryn Coudraye (SA) and Dominic Grimm (NSW) also recorded fifth in the C Final of the men’s pair.

Rowing Australia National High Performance Director Andrew Matheson says all the crews raced to plan on Saturday.

“The women’s pair really set the tone for the whole day, and all crews executed their race plans well,” Matheson said.

“Finals day is a completely different affair, but we can look forward to an exciting day of racing.”

Final action commences at 8.30am (Lucerne time) on Sunday.

View full results.

For more information please call
David Polglase on 0401 453 041

back to top


Saturday 10 July

Top ten result for Australia in World Cup finale

The Australian rowing team has had a confident start to World Rowing Cup 3, with ten crews qualifying for the semi-finals on the opening day in Lucerne, Switzerland.

13 Australian crews lined up on a beautiful day at the picturesque Lucerne course and the impetus for the day was set by the newly formed crew of Sally Kehoe (QLD) and Kim Crow (VIC).

The two scullers came together following World Cup 2 where they both made the A Final of the single scull, and as a double scull looked strong across the water as they pushed the favoured British crew all the way to the line.

Great Britain had won the previous World Cup but Kehoe and Crow were within touching distance all the way to the line, finishing second in 6:52.65.

Dan Noonan (NSW) assumed the stroke seat in the men’s quad scull and he led David Crawshay (VIC), Karsten Fosterling (VIC) and Chris Morgan into the semi-finals.

Noonan’s crew held the lead at the start of the race, before finishing second behind Germany in a confident showing that will place them well for the semi-finals.

Hannah Every-Hall (QLD) and Alice McNamara (VIC) won their quarter final of the women’s lightweight double scull with a dominant performance that earns them a middle lane for the semi-final on Saturday.

After placing second in their heat earlier on Friday, Every-Hall and McNamara were never headed in their quarter-final, winning in 7:10.07.

The Australian men’s eight was involved in a classic men’s eight heat as they pushed the German crew down the 2000m course.

Drawn in a tough heat, with USA and Netherlands also featuring, Australia held the lead briefly in the middle half of the race, before finishing second in 5:37.91. They will now row on Saturday for a place in the final, needing a top-two finish to progress.

Rowing Australia National High Performance Director Andrew Matheson says it was a good start to the regatta.

“The amount of entries here in Lucerne has created a lot of racing over a short period of time and our crews handled it pretty well today,” Matheson said. “Most of our crews had to race twice today but our fitness levels are good and ten of our crews are still in the hunt for A Finals.

“Saturday will be another day and I am confident we can produce a strong showing in the semi-finals.”

Semi-final action commences at 8.30am (Lucerne time) on Saturday.

View full results.

For more information please call
David Polglase on 0401 453 041

back to top

 

Links
Results:
Australian Team
   
Race reports
   
Media releases
   
Photos
   
Athlete diary

World Rowing website World Rowing website
ASC website AOC website APC website World Rowing website Rowing ACT website Rowing NSW website Rowing Queensland website SARA website Rowing Tasmania website Rowing Victoria website Rowing WA website Filippi Rowing Pro Australia Sykes Racing website Croker Oars website Sportlyzer website Stage and Screen Travel Services website iSentia website Designer Paintworks website The JRT Partnership website Iconphoto website