Competition High Performance Development About Rowing Australia News and media Shopping Classifieds
State associations Site map Contact us Rowing Australia home page
 
  Latest news  
    Archive  
  Media watch >
  RA Newsletter >
  Media releases >
  Media Guide  
  General Image Galleries  
 
Archived latest news items: December 2010

Friday 24 December

Heather Neil appointed to RA Board

Rowing Australia is pleased to announce that Heather Neil has been appointed to a 12 month position on the RA Board. Heather will provide another very valuable perspective to the RA Board, particularly in the areas of non government funding and Masters Rowing and the Australian rowing community looks forward to her contribution.

Heather is currently the CEO of RSPCA Australia, a role which has helped her develop a deep and practical understanding of not for profit organisations, a perspective also developed through her previous professional experiences as Executive Director of WSROC (lobby group for the ten Western Sydney local councils), as Policy Manager for the Australia Local Government Association and as the inaugural Executive Director of the QUIT Smoking Campaign in Tasmania.

Within rowing Heather has participated as a social and locally competitive rower, has supported a young rower through to Australian Championship level, has contributed significantly to her local club as President and served as a Committee Member of the ACT Rowing Association.

Following Heather’s appointment, all available positions on the RA Board have been filled. The current composition of the Board is:

  • Mr Colin Smith (President and Chair)
  • Mr John Boultbee (Deputy Chair)
  • Mr Gavin Rezos (Director of Finance)
  • Ms Rebecca Joyce (Athletes’ Director)
  • Mr Barnaby Eaton
  • Mr Ray Ebert
  • Mr David England
  • Mrs Heather Neil

Friday 24 December

Jaime Fernandez added to Junior Selection Panel

Rowing Australia is delighted to announce that Jaime Fernandez has been appointed as a Junior Selector to complement and enhance the existing selection panel of Mr Andrew Matheson (Chairman), Mr Peter Shakespear and Mr Wayne Diplock.

RA was fortunate to receive a nigh number of quality applications following a request for expressions of interest from interested and suitably qualified individuals.

Jaime has performed many successful roles in the Australian rowing community including three Olympic as a rower culminating in a silver medal at the Sydney 2000 Games, National Junior Coach and Director of Rowing at two schools.

Furthermore, Jaime is an individual with wide-ranging technical expertise who is trustworthy, articulate and diplomatic. He has consistently achieved the highest professional standards and will complement the current members of the Junior Selection Panel.


Tuesday 21 December

2010 NTID Elite Development Camp: memo and program information

The proposed new dates for the Elite Development Camp at the AIS in Canberra are below – there will now be two separate camps for the respective Junior and U23 groups.

Junior athletes
Arrive Canberra: Wednesday 26th January 2011
Depart Canberra: Sunday 30th January 2011

Under 23 athletes
Arrive Canberra: 30th January 2011
Depart Canberra: 6th January 2011

UNDER 23 MEN

Angus Moore, ACT
Michael Bernerius, NSW
Spencer Turrin, NSW
Tom Sullivan, SA
Daniel Brighthope, VIC
Simon Keenan, VIC
Henry Meek, VIC
Timothy Webster (cox), VIC
Matthew Cochran, WA

UNDER 23 WOMEN

Emily Wilson, NSW
Charlotte Travers, QLD
Meaghan Volker, TAS
Katrina Bateman, VIC
Madeleine Shackell, VIC
Madeleine Thomas, VIC
Ashleigh Miles, WA
Hannah Vermeersch, WA

JUNIOR MEN

Daniel Whitehead, NSW
Lachlan Smith, QLD
Nathan Bowden, SA
Alexander Hill, SA
Riley Lum, SA

JUNIOR WOMEN

Kelly Parker, NSW
Jessie Allen, NSW
Sophie Dansie, NSW
Georgina Gotch, NSW
Jacinta Edmonds, QLD
Sophie Macfarlane, QLD
Sarah Zillman, QLD
Caitlin McArdle, SA

U23 LWT MEN

Nicholas Silcox, QLD
Sam Hall, TAS
Oliver Lindsay, TAS
Sean Lake, VIC

U23 LWT WOMEN

Alana Hewish, QLD
Catriona Rose, QLD
Eve Mure, TAS
Hannah Clark, VIC

Flight arrangements
Nadine Morrison will be in contact with you with flight details for the new camp dates.

Coaching list
We are close to confirming with all coaches their availability for the respective camps.

If you have any questions or queries please call Wayne Diplock, Senior Coordinator - National Talent Identification and Development on: Tel: +61 2 6214 7216


Sunday 19 December

Merry Christmas from Rowing Australia

The Rowing Australia Board and staff wish all members of the rowing community a very Merry Christmas and a Happy and Safe New Year.

The Rowing Australia office will be closed on the afternoon of Friday 24th December and will re-open on Tuesday 4th January.

We look forward to continuing our work with the rowing community in 2011 to ensure the ongoing success of our great sport.


Friday 10 December

Important notice – NTID Elite Development Camp POSTPONED

Due to the ongoing closure of Lake Burley Griffin unfortunately the NTID Elite Development Camp, scheduled to begin on Sunday 12th December, has been postponed until further notice.

It is hoped that the camp will be conducted in the New Year – but suitable times are yet to be agreed.

All flight bookings and camp arrangements are now being cancelled for this event. Coaches will be contacted by email and SMS to confirm this.

If you have any questions or concerns please call Wayne Diplock, Senior Coordinator - National Talent Identification and Development on: Tel: +61 2 6214 7216


Tuesday 7 December

Wintech Racing 2010 National Rowing Conference

The WinTech Racing 2010 National Rowing Conference was held at the Australian Institute of Sport over the weekend in front of 160 rowing coaches and officials.

RA had previously hosted three coaches conferences, but the 2010 edition was the first to feature educative streams dedicated to athletes and officials.

The conference provided a more expansive sporting industry perspective whilst maintaining a relevant focus on the application of these to the rowing environment.

Attendees at the conference were witness to a number of high quality presentations across the three day event, including the key note address from Malcolm Speed.

A trade show was also run in conjunction with the conference, where all attendees were able to browse the stalls on offer.

The conference served as a further example of RA’s dedication to providing leading education programs to all coaches, officials and athletes.

Rowing Australia would like to thank all the sponsors who made the event possible, including the major naming rights sponsor WinTech Racing, minor sponsor Croker Oars and corporate supporter Stage and Screen.

Drew Ginn presenting to a captivated audience
David Parkin makes a point during his presentation, ‘The Coach as a Leader, Manager and Team Builder’
Malcolm Speed delivering his keynote address
Interested conference attendees watch on

Monday 6 December

Australians elected to FISA Commissions

Rowing Australia congratulates the two Australians elected to FISA Commissions at the FISA Council elections.

Shirley Stokes was re-elected to the FISA Adaptive Rowing Commission which oversees all areas of adaptive rowing with a particular focus on increasing participation at all levels of the sport.

John Boultbee was re-elected as the Chair of the FISA Competitive Commission which supervises the competitive aspects of FISA’s activities from the perspectives of rowers, coaches and federations. Both Shirley and John have been re-elected until 2014.

John and Shirley continue Australia’s strong representation at the international level and join former Australian World Champion Amber Halliday (FISA Athletes Commission), Barbara Fenner (Youth Commission) and John Coates (FISA Council Member as Continental Representative for Oceania) as Australian FISA representatives.

Rowing Australia congratulates all members on their ongoing presence at FISA.

A full list of members elected to the FISA Commissions follows:

FISA Commission appointments 2011 to 2014
3 December 2010
Lausanne, Switzerland
RE: Composition of FISA Commissions for 2011 to 2014

The FISA Council is pleased to communicate the composition of the FISA Commissions for 2011 to 2014, based on Council elections in Karapiro:

Adaptive Commission – Chair, Fay Ho (HKG)
Mary Ellen Conaboy (USA)
Simon Goodey (GBR)
Paola Grizzetti (ITA)
Judy Morrison (USA)
Tomislav Smoljanovic (CRO)
Shirley Stokes (AUS)

Competitive Commission – Chair, John Boultbee (AUS)
Hartmut Buschbacher (GER)
Morten Espersen (DEN)
Rosie Mayglothling (GBR)
Premysl Panuska (CZE)
Gianni Postiglione (ITA)
Fayçal Soula (TUN)
Henk-Jan Zwolle (NED)

Events Commission – Chair, Mike Tanner (HKG)
Joost De Geus (NED)
John Hedger (GBR)
Bernd Schuhmacher (GER)
Eva Szanto (HUN)

Masters Commission – Chair, Tone Pahle (NOR)
Ronald Chen (USA)
Zdenka Norkova (CZE)
Daniel Rutenberg (ISR)
(open position – from retirement of Peter Morrison)

Media and Promotion Commission – Chair, Pat Lambert (BEL)
(new members of the commission under the new framework to be announced soon)

Umpiring Commission – Chair, Patrick Rombaut (BEL)
Fabio Bolcic (ITA)
Nicholas Ee (SIN)
Gabrielle Isenschmid-Weber (SUI)
Stanislaw Komornicki (POL)
Jerome Mouly (FRA)
Stefanie Palfner (GER)
Jacomine Van Ravensbergen (NED)
[NEW] Kristopher Grudt (USA) new member (to replace Guylaine Bernier who has stepped down from the Commission)

Appointment to fill a Casual Vacancy
Athletes Commission

[NEW] James Lindsay-Fynn (GBR) new member (to complete the term of Greg Kokas running until December 2011

back to top

 

 

ASC website AOC website APC website World Rowing website Rowing ACT website Rowing NSW website Rowing Queensland website SARA website Rowing Tasmania website Rowing Victoria website Rowing WA website Filippi Rowing Pro Australia Sykes Racing website Croker Oars website Sportlyzer website Stage and Screen Travel Services website iSentia website Designer Paintworks website The JRT Partnership website Iconphoto website