Competition High Performance Development About Rowing Australia News and media Shopping Classifieds
State associations Site map Contact us Rowing Australia home page
 
  Latest news >
  Media watch >
  RA Newsletter >
  Media releases  
    Latest release  
    Archive  
  Media Guide  
  General Image Galleries  
 
Latest media release

Wednesday 6 August

Australian Rowing Team announced for 2014 World Rowing Championships

Event to be hosted in Amsterdam, The Netherlands from 24 to 31 August

Rowing Australia today announced the Australian Rowing Team that will compete at this year's World Rowing Championships to be held from 24 to 31 August in Amsterdam, The Netherlands.

Australia will have 19 boats, including three Para-rowing crews, at this year's event and the team includes three reigning World Champion crews.

Kimberley Crow will return to this year's World Championships to defend the Women's Single Scull title she won last year in South Korea, while Erik Horrie (Arms and Shoulders Men's Single Scull), Kathryn Ross and Gavin Bellis (Trunk and Arms Mixed Double Scull) will also be on the hunt to retain the titles they claimed last year.

Today's announcement comes off the back of a review by the Australian Rowing Team selectors after the team's recent performance at World Rowing Cup III in Lucerne and sees Western Australia's Perry Ward take a seat in the Lightweight Men's Single for the World Championships.

Along with Ward, Victorians Lucy Stephan and Charlotte Sutherland join the revised World Championships team, with the duo set to compete in the Women's Coxless Pair on The Bosbaan.

The Para-Rowing Australian Rowing Team will also see an international debut at the World Rowing Championships, when Kathleen Murdoch and Jeremy McGrath compete in the Legs, Trunks and Arms Double Scull event.

National Performance Director, Chris O'Brien, said: "Today's announcement sees a small revision in the team after the recent World Rowing Cup III in Lucerne. We are confident that the crews selected will further progress our endeavours to achieve medal outcomes in the 2016 Olympics in Rio de Janeiro."

Australian Rowing Team for 2014 World Rowing Championships

Boat type, athletes and coaches Club, State and SIS/SAS (Tier 1, 2 or 3)
Men's Sweep  
Men's Lightweight Coxless Pair
Alister Foot
Darryn Purcell
Coach: Brett Crow

Tamar RC/TAS - TIS
Toowong RC/QLD - TIS
TAS
Men's Lightweight Coxless Four
Nicholas Silcox
Samuel Beltz
Blair Tunevitsch
Thomas Gibson
Coach: Brett Crow

Toowong RC/QLD - TIS
Lindisfarne RC/TAS - TIS
Huon RC/TAS - TIS
Huon RC/TAS - TIS
TAS
Men's Coxless Four
Joshua Dunkley-Smith
Fergus Pragnell
Alexander Lloyd
Spencer Turrin
Coach: Thomas Laurich

Mercantile RC/VIC - VIS
Sydney University BC/NSW - VIS
Sydney RC/NSW - NTC Canberra
Sydney RC/NSW - NTC Canberra VIC
Men's Coxed Eight
William Lockwood
Joshua Hicks
Angus Moore
Scott Laidler
James Chapman
David Crawshay
Thomas Larkins
Alexander Hill
Coxswain - David Webster
Coach: John Driessen

Melbourne University RC/VIC - VIS
Swan River RC/WA
Canberra RC/ACT - NTC Canberra
Dutton Park RC/QLD - QAS
Sydney RC/NSW - NSWIS
Mercantile RC/VIC - VIS
Melbourne University RC/VIC - VIS
Adelaide RC/SA - SASI
Melbourne University BC/VIC - VIS
TAS
Men's Coxed Pair
George Ellis
Christopher Cunningham-Reid
Coxswain - Timothy Webster
Coach: John Driessen

Melbourne University RC/VIC - VIS
Sydney University BC/NSW
Melbourne University BC/VIC - VIS
TAS
Men's Scull  
Men's Lightweight Single Scull
Perry Ward
Coach: Mark Prater

Swan River RC/WA-WAIS
NSW
Men's Single Scull
Nicholas Purnell
Coach: Timothy McLaren

Sydney University BC/NSW - NSWIS
NSW
Men's Double Scull
James McRae
Alexander Belonogoff
Coach: Rhett Ayliffe

Murray Bridge RC/SA - SASI
Sydney University BC/NSW - NTC Canberra
WA
Men's Quadruple Scull
Christopher Morgan
Rhys Grant
Kieran Kobelke
Cameron Girdlestone
Reserve: John Linke
Coach: Timothy McLaren

Sydney RC/SA - NSWIS
ANA RC/WA
Mosman RC/NSW - NTC Canberra
Sydney University RC/NSW
Mercantile RC/VIC-VIS
NSW
Women's Sweep  
Women's Coxless Pair
Lucy Stephan
Charlotte Sutherland
Coach: Jaime Fernandez and Bill Tait

Melbourne University RC/VIC-VIS
Mercantile RC/VIC-VIS
NTC Canberra and VIC
Women's Coxed Eight
Hannah Vermeersch
Renee Chatterton
Katrina Bateman
Alexandra Hagan
Pauline Frasca
Molly Goodman
Michelle Yann
Kate Hornsey
Coxswain - Elizabeth Patrick
Coach: Jaime Fernandez and Bill Tait

Western Australia RC/WA - WAIS
Adelaide University RC/SA - SASI
Mercantile RC/VIC - VIS
Swan River RC/WA - WAIS
Mercantile RC/VIC - VIS
Adelaide RC/SA
Mercantile RC/VIC
Mercantile RC/TAS - VIS
Melbourne University BC/VIC - VIS
NTC Canberra and VIC
Women's Scull  
Women's Single Scull
Kimberley Crow
Coach: Lyall McCarthy

Melbourne University RC/VIC -NTC Canberra
NTC Canberra
Women's Double Scull
Olympia Aldersey
Sally Kehoe
Coach: Jason Lane

Adelaide RC/SA - SASI
Sydney University Women's RC/QLD - SASI
SA
Women's Lightweight Double Scull
Ella Flecker
Alice McNamara
Coach: Mark Fangen-Hall

Huon RC/TAS - TIS
Melbourne University RC/VIC - VIS
VIC
Women's Lightweight Double Scull
Women's Lightweight Quadruple Scull
Sarah Pound
Laura Dunn
Hannah Every-Hall
Maia Simmonds
Coach: Ellen Randell

UTS Sydney RC/NSW
UTS Sydney RC/NSW
Dutton Park RC/QLD - ACTAS
UWA RC/WA - WAIS
NSW
Women's Quadruple Scull
Kerry Hore
Jennifer Cleary
Jessica Hall
Madeleine Edmunds
Reserve: Fiona Albert
Coach: Thomas Westgarth

Huon RC/TAS - TIS
Mercantile RC/VIC
Brisbane & GPS RC/QLD - QAS
Commercial RC/QLD - QAS
Mercantile RC/QLD
QLD
Para-Rowing crews  
Arms and Shoulders Men's Single Scull (ASM1x)
Erik Horrie
Coach: Jason Baker

Sydney RC/NSW - NSWIS
NSW
Trunk and Arms Mixed Double Scull (TAMix2x)
Kathryn Ross
Gavin Bellis
Coach: Gordon Marcks

Lakes Rowers/VIC - NTC Canberra
Powerhouse RC/VIC - NTC Canberra
NTC Canberra
Legs, Trunk and Arms Mixed Double Scull (LTAMix2x)
Kathleen Murdoch
Jeremy McGrath
Coach: Lindsay Callaghan

Nepean RC/NSW
Balmain RC/NSW
NSW

Notes
To keep up to date with how the ARTeam is doing at the event, visit www.worldrowing.com for their live-tracker application. While Fox Sports Australia will be broadcasting the event, please check local guides for details in due course.

Media looking for images of the team in action should contact Lucy Benjamin on lbenjamin@rowingaustralia.com.au

Should you wish to tweet @RowingAust during the event, please use the official Australian Rowing Team hashtag #ARTeam. The event hashtag is #WRChamps. We will also be putting up images, when available, on our Facebook page www.facebook.com/RowingAustralia

For more information, please contact:

Lucy Benjamin
Rowing Australia – Media and Communications Manager
Mob: +61 457 744 434
Email: lbenjamin@rowingaustralia.com.au

 

ASC website AOC website APC website World Rowing website Rowing ACT website Rowing NSW website Rowing Queensland website SARA website Rowing Tasmania website Rowing Victoria website Rowing WA website Filippi Rowing Pro Australia Sykes Racing website Croker Oars website Sportlyzer website Stage and Screen Travel Services website iSentia website Designer Paintworks website The JRT Partnership website Iconphoto website